_ _ _

MEU 2022 Pec pod Snežkou ČR

Hodnotenie používateľov: 1 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Opäť sme sa zúčastnili Majstrovstiev Európskej únie v Českej republike,

MEU 2022 a 1140x600ktoré sa uskutonili v termíne od 21.-30.augusta 2022 v peknom prostredí Aparthotela Svatý Vavřinec v Peci pod Sněžkou /Krkonoše/ kde sa stretlo spolu 108 háčov a hráčok z 14 federácií, ktorí si zmerali sily vo svojich kategóriách – osobitne dievčatá i chlapci. ŠK Junior zastupovali 3 deti a doprovod zabezpečujúci prípravy, rozbory partií a všeobecný dozor.
 

Záverečná správa prebratá z chess.sk : 

Správa z účasti výpravy SR na MEU mládeže 2022 v ČR

MEU 2022 dV dňoch 21.-30. augusta 2022 sa uskutočnili 20. majstrovstvá EÚ mládeže v kategóriách U08, U10, U12, U14.Európska šachová Federácia (ECU) schválila organizáciu Šachovej škole Svetlá n. Sázavou v spolupráci so Šachovým zväzom ČR. Dejisko podujatia bolo pôvodne plánované v Prahe, avšak vzhľadom na rastúcu infláciu a zvyšovanie cien súvisiacich služieb v posledných mesiacoch  a zvýšený záujem federácii EÚ o účasť,  bol organizátor nútený za účelom dodržania zverejnených ekonomických podmienok zmeniť miesto podujatia a presunul šampionát EÚ mládeže 2022 do horského prostredia Pece pod Snežkou.  Ubytovacie a hracie priestory poskytol štvorhviezdičkový Aparthotel Svätý Vavrinec a susediaci hotel Post.   Riaditeľom podujatia bol Ing. Zdenék Fiala a dodržovanie pravidiel FIDE bolo ako hlavnému rozhodcovi zverené Ing. Petrovi Zárubovi IA.

MEU 2022 c             Slovenská reprezentácia nominovaná uznesením VV SŠZ  mala na tomto  šampionáte  8 hráčov  podľa výsledkov na MSR mládeže 2022 a jedného extra  hráča . Našu výpravu doplňovali dvaja tréneri a 16 sprievodných osôb. Príchod účastníkov bol plánovaný na nedeľu 21.8. s prezentáciou hráčov do 22:00 hod. Prvé spoločné stretnutie  našej výpravy sa uskutočnilo v nedeľu o 20:00 hod, na ktorom boli rozdané dresy hráčom a oznámených niekoľko dôležitých organizačných informácií, vrátane systému prípravy hráčov na jednotlivé partie .  Nie všetkým hráčom a ich sprievodným osobám sa však podarilo stihnúť tento termín. Po telefonickom spojení a potvrdení účasti boli všetci hráči odprezentovaní organizátorovi.  

MEU 2022 eV spoločne hraných kategóriách open turnajov MEÚ  mládeže  sa prezentovalo spolu 108 hráčov zo 14 šachových európskych federácií. Turnaj začal podľa programu 22.8.2022 o 14:30 slávnostným otvorením a následným 1. kolom súbojmi na šachovniciach. 

Zhodnotenie výsledkov jednotlivých hráčov výpravy SR  trénermi na základe rozdelenia ich podpory našim hráčom .       Marek Karas  zabezpečoval prípravu pre hráčov: Srnák  U08 , Matejka U10, Ropovík U12, Novomeská U14, Gollner U14 a Procházka U10.           Zdenek Gregor pripravoval hráčky :  Štricová V. U08 , Štricová J.  U10, Morová   U12 .   

Zhodnotenie výsledkov hráčov Mareka Karasa:

V kategórii do 8 rokov som spolupracoval s Martinkom Srnákom, no nie vždy aj on spolupracoval so mnou. Martinko si v prvých kolách myslel, že na súperov mu postačí pár minút premýšľania a prekvapivo tomu tak nebolo. Tieto body mu v konečnom zúčtovaní chýbali na vytúženú medailu. Hnacím motorom v jeho prípade bolo vypísanie motivačnej prémie: „Keď budeš mať na konci partie pod hodinu, tak dostaneš večer zákusok. Áno aj so zmrzlinou. „  Výsledkom boli dva krásne a vyspelé výkony, ktoré ho vyšvihli na prvý stôl. Tam mu ale zviazala ruky nervozita a jeho suverénny súper Martinkov rozlet veľmi rýchlo pribrzdil. Bohužiaľ sa nepodarilo ani posledné kolo a výsledkom bolo 9. miesto a 5 bodov z 9 partií. Aj keď Martinkove očakávania boli v priebehu turnaja vyššie, tak si myslím, že tento výsledok je na prvé medzinárodné majstrovstvá veľmi pekný. Myslím si, že mu turnaj pomohol hráčsky dospieť a ďalej napredovať.

Do 10 rokov som pod svoje krídla zobral Simona Matejku a Miška Procházku. Miško bol prvým z dvojice „liptovských smoliarov“. V partiách príkladne bojoval. Nato ako krátko hrá šach, hral veľmi nápadito. No hneď v niekoľkých jeho partiách sa ukázala krutosť nášho športu, keď stačila jedna chvíľa nepozornosti a bolo po partii. Miško uhral 4 body, ale na šachovnici mal určite o nejaký ten bodík viac. Po turnaji sľúbil, že bude počas roka poctivo riešiť diagramy, aby sa mu už také kruté nehody nediali. Keď sľub dodrží, tak o rok určite bude jeho výsledok o poznanie lepší.

301036144 486642466612082 1431255553609828341 nSimon Matejka – hviezda našej výpravy. Simonove výsledky som si všimol už na niekoľkých turnajoch pred MEÚ a vedel som, že rating 1285 nie je objektívny, keďže v čase turnaja už mal nahratých cca 1500. Jeho rating teda letí exponenciálne nahor a inak tomu nebolo ani v tomto turnaji. Uhral 7,5 bodu a pripísal 129 bodov do ela. Papierovo silnejších súperov väčšinou prevyšoval v podstate vo všetkých herných oblastiach. „Osudnou“ mu bola prehra s konkurentom z Nemecka, ktorá nakoniec rozhodla o titule, keďže obaja chlapci mali 7,5 bodu a prvé pomocné hodnotenie bol vzájomný zápas. Simon teda obsadil druhé miesto. Zaujímavosťou bolo, že aj tretí v poradí dosiahol rovnaký bodový zisk. Simonov výkon hodnotím ako veľký prísľub do budúcna.

Do 12 rokov som sa snažil pomáhať Samkovi Ropovikovi. Hlavný trénerský support mu ale počas celého turnaja poskytoval Tomáš Krak, takže z mojej strany šlo väčšinou len o opakovanie resp. doladenie detailov a následný popartiový rozbor. Samko bol veľmi dobre teoreticky pripravený a z otvorení často dostával výborné pozície. Potom mu ale často v partiách chýbal potrebný dôraz na „doklepnutie“ súpera a niekoľko partii sa mu prešmyklo pomedzi prsty. Keď mu ale partia sadla, šiel z neho strach. Trochu pridať na „tvrdosti“ v strednej hre a prejsť Dvoretského koncovkový manuál a zo Samka bude veľký hráč. :) Uhral 5,5 bodu a skončil medzi chlapcami na peknom piatom mieste.

GollnerV najstaršej kategórii som pripravoval Maťa Gollnera a Karin Novomeskú. Maťo doplnil Miška v dvojici liptovských smoliarov a bohužiaľ mu turnaj vôbec nevyšiel. V partiách som vnímal podobný nedostatok ako u Samka. Maťo nedokázal na súperov byť v potrebných momentoch dostatočne tvrdý. Po pár nevydarených partiách sa dostavil zrejme aj psychologický faktor, ktorý Maťa dostával do kolien. Uhral bohužiaľ len 4 body, čo je isto hlboko pod jeho očakávaním. Verím, že ho turnaj nezlomí a nakopne k ďalšej sústavnej práci. Určite má nato, ukázať sa nám v lepšom svetle.

NovomeskaDruhým veľkým úspechom našej výpravy bolo účinkovanie Karin Novomeskej. Karin som ako jedinú poznal z účinkovania na minuloročných MEÚ. Oproti tomuto turnaju významne skorigovala problémy s časovou spotrebou a hrala takisto, podľa môjho názoru, viac nápaditý šach. To sa odrazilo aj na výsledku, keď mala po 7 kolách 5,5 bodu a vyzeralo to, že zabojuje o dievčenský titul. Bohužiaľ jej ale v závere došli sily a posledné dve kolá prehrala. Ostatné konkurentky ju však aj tak nepredbehli a zostala na druhom mieste. Jej výkon napriek nepodarenému záveru hodnotím pozitívne a aj na ratingu si mierne polepšila.

S účinkovaním svojej skupinky som v konečnom dôsledku spokojný. Niektorí síce nedosiahli na cielené výsledky, ale ich herný prejav bol sľubný. Keď zapracujú na nedostatkoch, určite budú rýchlo napredovať.

Zhodnotenie výsledkov hráčov v príprave Z Gregora :

Kategória U08 a výkony Viktórie Štricovej nám ukázali, že prísť na prvé medzinárodné podujatie bez skúseností a dlhšej systémovej prípravy,  nie je možné očakávať zázraky. Aj keď príprava s takmer žiadnymi databázami pre najmladšiu kategóriu bola dosť obmedzená , no hlavne slabšia taktika a minimálne strategické znalosti boli určujúce pre výsledky s pomerne dobre pripravenými vrstovníčkami. Vzhľadom na svoj vek má Viktória v tejto kategórii možnosť štartovať aj budúci rok a určite sa dá mnoho dobehnúť a teda aj očakávať lepšie umiestnenia. 

Júlia Štricová v kat. U10 určite nesklamala a medzi dievčatami ju z tretieho miesta na zisk zemiakovej medaile posunulo len horšie pomocné hodnotenie . Nedá sa jej uprieť bojovnosť , no hlavne chýbajúce strategické skúsenosti  v koncovkách ju pripravili možno aj o jednu z medailí. Zisk 4. miesta medzi dievčatami do 10 rokov nie je zlý a v našej výprave je to 3. najlepšie umiestnenie hráča vo svojej kategórii. 

MorovaAsi najväčším smoliarom z našej výpravy bola v U12 Jaroslava Morová. Väčšinu partií končila  medzi poslednými vo svojej kategórii .  Často sa jej z pomerne dobre rozohranej partie podarilo získať prevahu, avšak po cca viac ako trojhodinovom súboji sa stávalo, že prišiel útlm , alebo kombinačná chyba a musela sa uspokojiť len s remízou resp. prišla aj o celý bod. Určite chcela viac , no bez väčších skúseností a lepšej kondície hlavne v záveroch partií to asi nepôjde.    

Na záver možno celkove hodnotiť vystúpenie Slovenskej výpravy ziskom dvoch strieborných  medailí ako úspešné .  Určite je potrebné viac zlepšiť v práci hráčov hlavne na sebe , ale aj podmienky v kluboch , RŠA , NŠA a tiež aj v zabezpečení našich reprezentačných výprav na vrcholných medzinárodných podujatiach . Vo výprave veľmi aktívne a pozitívne pracoval tréner Marek Karas a aj keď podmienky na prípravu hráčov  od organizátora  neboli vzhľadom na priestory ideálne,  urobilo sa v príprave všetko,  aby sa hráčom čo najviac pomohlo .  Hráči získali veľa skúsenosti  , tiež dobrá spolupráca   so sprievodnými osobami a priateľská atmosféra v našej výprave boli predpokladom na úspešnú reprezentáciu.  

Zdenek Gregor FI a ved. výpravy

Fotogaléria: https://sachysvetla.rajce.idnes.cz/EUYCC_2022

Výsledky: https://chess-results.com/tnr665433.aspx?lan=5&art=1&rd=9&turdet=YES&flag=30

Záverečná správa z chess.cz : https://www.chess.cz/zaverecna-zprava-20-mistrovstvi-eu-mladeze-2022/


Naša práca

Snažíme sa sprostredkovať Vám zážitky zo všetkých podujatí na ktorých sa zúčastňujeme, aby ste Vy aj Vaši blízky mohli s nami prežívať radosť z hry i pocity víťazstva! 


Muži TOP 10

2700chess.com for more details and full list

Ženy TOP 10

2700chess.com for more details and full list

Diagram na deň

© 2024 ŠK Junior CVČ Banská Bystrica
FLICKR fotogaléria